Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pěstování žampionů a hlívy ústřičné

 

   Nejlepší způsob jak mít ve své kuchyni naprosto čerstvé žampiony a hlívu je vypěstovat si svoje vlastní a před vařením čerstvě sklidit.

 

  Pomoc je velmi snadná. V dnešní době jsou již na trhu substráty pro domácí pěstování - "Žampionová a Hlívová zahrádka", z kterých je možno vypěstovat si svoji vlastní úrodu.

 

Nejdříve se pojďte podívat k nám na pěstírnu v reportáži české televize - Toulavá kamera ochutnává Česko z 26.8.2011, o tom jak se houby pěstují.

 Zde se můžete ještě podívat na reportáž se mnou o pěstování žampionů a hlívy v pořadu Polopatě z 1.12.2013.

 

Vývoj plodnic na hlívové zahrádce.

 

cimg7607.jpg

 

   Pokud stále ještě váháte se zakoupením takové zahrádky a nejste si jisti zda by jste pěstování zvládly právě Vy, tak pro Vás budou jistě užitečné následující řádky.

 

 

  Zakoupené substráty jsou již naočkované podhoubím a obsahují vyvážené množství živin pro růst plodnic. Protože pěstování žampionů a hlívy se nepatrně liší, vysvětlíme si postup přípravy samostatně.

  Hlívovou zahrádku - ponechte v originálním obalu a umístěte do místnosti s teplotou 20 - 25 °C. Ve chvíli, kdy se v otvorech, které jsou prořezány na bocích kostky začnou objevovat shluky mycelií, přeneste kostku do místa s teplotou 15 - 18 °C. Po celou dobu růstu plodnic udržujeme vysokou vzdušnou vlhkost, rostoucí houby 2x - 3x denně mlžíme vodou (POZOR - nestříkat do otvorů) nebo překryjeme folií (jak jste mohli vidět v našem videu), aby se vytořilo příznivé mikroklima. Hlívu sklízíme těsně před tím než začne vypouštět výtrusy (bílý prášek). To poznáme tak, že střední kloboučky v trsu plodnic začnou narovnávat podvinuté okraje. V tuto chvíli vykroutíme celý trs. Plodnice rostou ve 3 - 4 vlnách. Substrát plodí do doby než se obsah výrazně zmenší. vyplozený substrát vysypeme na kompost a obal dáme k recyklaci.

  Žampionovou zahrádku - substrát (spodní část zahrádky) nařízneme nožem a ponecháme prorůst při teplotě cca 25 °C. Prorostlý substrát voní po houbách a je v něm viditelné bílošedé mycelium. Igelit na vrchní straně kostky ořízneme tak, aby po obvodu zůstal asi 3 cm široký (cca obvod sáčku s krycí zeminou), který bude použit jako mantinel pro krycí zeminu. Povrch nakypřete a urovnejte. Poté pokryjeme namočenou krycí zeminou a ponecháme ještě 7 -10 dní při teplotě 25 °C. Povrch zaléváme, aby neosychal, ale voda neprotekla až do substrátu. Velkému odparu zamezíme tak, že do substrátu zapíchneme 4 - 6 špejlí a na ně položíme igelitový sáček (prostor však musí mírně větrat). Po prorostení podhoubí krycí zeminou přeneseme substrát do chladnější místnosti s teplotou 14 - 18 °C. Po několika dnech se objeví první malé houbičky. Vyrostlé žampiony sbíráme vykroucením i s nožičkou, popř. odstraníme zbytek nožiček. Po sběru následuje v 7 - 10 denních cyklech dalších 4 - 5 vln. Krycí zeminu udržujeme dostatečně vlhkou (především po sběru). Nesmí příliš oschnout a teplota substrátu nesmí překročit 30 °C. Do vyplozeného substrátu lze zasadit přímo rajčata, okurky či papriky nebo použít jako výborné hnojivo s neutrálním pH.

Každé baléní substrátu obsahuje podrobný návod včetně obrázků.

To jak houby porostou právě u Vás zjistíte jen tak, že to vyzkoušíte.

Na případné dotazy Vám rád odpovím.

Přejeme mnoho pěstítelských úspěchů Jiří a Monika Pasekovi Žampionárna Doly

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Martin Kantor - Zampiony v Thajsku?

dobry den

Moc rad bych vas pozadal o radu jak zacit pestovat zampiony. Jsem Cech zijici v thajsku a rad bych zacal pestovat hezke cerstve hnede zampiony kterych je zde po maalu.

Jak zacit .. jake teploty, vlhkost, zasadni chyby, jak zachovat podhoubi pro dalsi urodu (generaci), idealni podminky a tak dale.

Vim ze mate vlastnich starosti mnoho a tak budu trpelivy v ocekavani odpovedi a take jsem ochoten zakkoupit vase materialy ci rady nebo spory a podhoubi.

Dekuji

s krajanskym pozdravem Martin :)

Ivana - červíci

Dobrý den, sklidila jsem první várku žampionů a ve všechny jsoujako řešeto...malé ivelké kousky. Červíka jsem nenašla nikde, ale všechny jsou plné chodbiček. Co s tím prosím?

Ivo - světlo

Dobrý den,
chtěl bych se doptat na světlo které potřebuje hlíva a žampion. Ve sklepě je stabilních 15°C, ale tma. Je potřeba houbám svítit? Popřípadě jak často nebo jakým světlem?
Děkuji Ivo

jajinka40@email.cz - zampiony

Dobry den pokousim se vypěstovat zampiony ale zacali hnědnout i to mycelium.Co prosim delam spatne dekuji moc za radu.

Leona Raszykova - Co je spatne?

Dobrý den, zakoupila jsem si substrát pro pěstování žampionů. V prvních dvou vlnách mi narostly pěkné žampiony, ale celkem málo... ve třetí vlně se objevilo velké množství žampionů, ale když jsem se za 3 dny přišla podívat byly všechny vyrostlé na poměrně vysokých a tenkých nožkách s rozvinutými, rovnými, malými kloboučky. Tak nevím co jsem udělala špatně, protože jediné co jsem změnila je, že jsem je přemístila do tmavé komory, protože nám měnili okna...
Můžete mi prosím poradit proč se to stalo, co bylo špatně a nebo co jim mohlo chybět?
Děkuji za odpověď.

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: Co je spatne?

Příčin může být hned několik.
Substrát při 3. vlně už nemusí mít tolik živin a dostatek vody, aby vytvořil pěkné masité žampiony jako na začátku, především pokud jich nasadil větší množství.
Svoji roli mohlo sehrát i změna prostředí (vlhkost, proudění vzduchu nebo i vyšší koncentrace CO2 v menším prostoru komory).

maria - žampiony

rada bych koupila pytl a vyskoušela dekuji děkuji za info

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: žampiony

Dobrý den,
žampionový substrát si můžete zakoupit v našem eshopu /viz. Menu vlevo/

Luděk Zavadil mr.ludek@seznam.cz - Re: Re: žampiony

Hezký den,chtěl bych vyzkoušet Vaše žampiony i hlívu,lze poslat i na dobírku? A za jakou cenu? Děkuji L.Zavadil

Lucie - Re: Re: Re: žampiony

Dobry den,jak dlouho mohu mit doma koupeny substrat,nez zacnu zampiony pestovat?Dekuji

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: Re: Re: Re: žampiony

S pěstováním je třeba začít co nejdříve, protože v substrátu klesá aktivita a s ní ruku v ruce i výnosy.
Proto pokud chcete sklidit co nejvíce žampionů, není vhodné příliš otálet.

Hanka - žapiony

chci se zeptat když vylezou první malé žampiony musí se stále zavlhčovat?

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: žapiony

Se zvlhčováním nebo také rosením je třeba pracovat velmi opatrně, aby se nepodrazily právě vznikající plodnice. Lepe je vytvořit dostatečnou vlhkost vzduchu nad substrátem, aby nebylo nutné v době růstu plodnic zalévat ani rosit, pouze mezi jednotlivými vlnami po sklizni.

Veronika P. - Re: Re: žapiony

Dobrý den, prosím o radu, zda-li po sklizni první vlny žapionů je třeba zahrádku přenést zase do tepla, nebo ji ponechat v chladu a čeakt na další vlnu? Děkuji za vaši odpověď.

Petra K. - hlíva ústřičná

Dobrý den,
když začne první sklizeň, jak se substrátem naložit dále? Až se sebere všechno, tak navýšit teplotu pro substrát, udržovat vlhké prostředí (případně pomocí igelitu) a čekat do vytvoření plodnic? Nebo již nechat v chladnějším prostředí a jen čekat? Děkuji za odpověď.

franta - informaceosadbezampionu ahlivi

dobrý vecer prosím o informaci jestli je možné ited si pořídit sadbu hlívi nebo žampionu .a kde ji sehnat dekuji předem

Miloš - Substrát atd

Dobrý den,chtěl bych si doma vypěstovat hlívu ústřičnou.
Mám doma 3 sklepy různých parametrů,půdu,polotmavou šopu atd.
Chtěl bych si vytvořit vlastní slámový substrát a sám si ho naočkovat sadbou a do každé místnosti umístit jeden pytel abych zjistil kde se hlívě bude dařit nejlépe.
Sehnal jsem si pěknou čistou pšeničnou slámu asi 40 kg,ale bohužel nemám možnost ohřát tak velké množsví vody potřebné pro její spaření, tak jsem zvolil jinou variantu přípravy substrátu, kterou jsem také vyhledal na internetu.Je to varianta kdy se sláma vloží do propustného pytle,pytel se dá do sudu a zalije se to celé vodou nespecifikované teploty a nechá se 14 ležet. Takto připravenou slámu pak naočkuju sadbou hlívy a vložím do igelitových pytlů atd..
1) Chtěl bych Vás poprosit o Váš názor na tenhle způsob přípravy substrátu, protože většinou se v návodech vyskytuje způsob spaření.
2) A zda-li je způsob "14 dní" možný, má se sláma v sudu zatížit či přikrýt víkem a nebo něco podobného ?
3) Dále bych Vás poprosil o doporučení e-obchodu s kvalitními sadbami.
Mnohokrát děkuji za odpověď.
hrac.ww@seznam.cz

vojtěch dostál - piliny

Dobrý den, slyšel jsem, že se pro pěstování těchto hub používají dubové piliny, je to pravda? My jich totiž vyprodukujeme velké množství a nevíme co s nimi. Rádi za odvoz přenecháme. 777673373

Jaromír Štich - žampiony

Dobrý den Asi v polovině ledna jsem si koupil žampionovou zahrádku, ale i když jsem se řídil návodem, micelium se neobjevilo a neproroslo tím ... tak jsem po třech týdnech přistoupil ke druhému kroku, odstranil jsem vrchní část, dal substrát, zalévám ... stále nic... Poradíte mi co s tím?? Držím to v teplotě 22 - 24 st. celsia.
Děkuji Za radu
Štich stich.jaromir@seznam.cz

Duchek,v-duchek@seznam.cz - Světlo

Dobrý den,splním podmínky tepla i vlhkosti,ale v místnosti je tma - mohu některé houby pěstovat,nebo musím přisvítit.
Děkuji Duchek 

Kontakt

Jiří a Monika Pasekovi Žampionárna Doly

Doly (bývalý kravín)
538 54 Luže

469671233, 603961259

pasekovi@tiscali.czGoogle analytics

Statistiky

Online: 4
Celkem: 923882
Měsíc: 6791
Den: 268