Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pěstování žampionů a hlívy ústřičné

 

   Nejlepší způsob jak mít ve své kuchyni naprosto čerstvé žampiony a hlívu je vypěstovat si svoje vlastní a před vařením čerstvě sklidit.

 

  Pomoc je velmi snadná. V dnešní době jsou již na trhu substráty pro domácí pěstování - "Žampionová a Hlívová zahrádka", z kterých je možno vypěstovat si svoji vlastní úrodu.

 

Nejdříve se pojďte podívat k nám na pěstírnu v reportáži české televize - Toulavá kamera ochutnává Česko z 26.8.2011, o tom jak se houby pěstují.

 Zde se můžete ještě podívat na reportáž se mnou o pěstování žampionů a hlívy v pořadu Polopatě z 1.12.2013.

 

Vývoj plodnic na hlívové zahrádce.

 

cimg7607.jpg

 

   Pokud stále ještě váháte se zakoupením takové zahrádky a nejste si jisti zda by jste pěstování zvládly právě Vy, tak pro Vás budou jistě užitečné následující řádky.

 

 

  Zakoupené substráty jsou již naočkované podhoubím a obsahují vyvážené množství živin pro růst plodnic. Protože pěstování žampionů a hlívy se nepatrně liší, vysvětlíme si postup přípravy samostatně.

  Hlívovou zahrádku - ponechte v originálním obalu a umístěte do místnosti s teplotou 20 - 25 °C. Ve chvíli, kdy se v otvorech, které jsou prořezány na bocích kostky začnou objevovat shluky mycelií, přeneste kostku do místa s teplotou 15 - 18 °C. Po celou dobu růstu plodnic udržujeme vysokou vzdušnou vlhkost, rostoucí houby 2x - 3x denně mlžíme vodou (POZOR - nestříkat do otvorů) nebo překryjeme folií (jak jste mohli vidět v našem videu), aby se vytořilo příznivé mikroklima. Hlívu sklízíme těsně před tím než začne vypouštět výtrusy (bílý prášek). To poznáme tak, že střední kloboučky v trsu plodnic začnou narovnávat podvinuté okraje. V tuto chvíli vykroutíme celý trs. Plodnice rostou ve 3 - 4 vlnách. Substrát plodí do doby než se obsah výrazně zmenší. vyplozený substrát vysypeme na kompost a obal dáme k recyklaci.

  Žampionovou zahrádku - substrát (spodní část zahrádky) nařízneme nožem a ponecháme prorůst při teplotě cca 25 °C. Prorostlý substrát voní po houbách a je v něm viditelné bílošedé mycelium. Igelit na vrchní straně kostky ořízneme tak, aby po obvodu zůstal asi 3 cm široký (cca obvod sáčku s krycí zeminou), který bude použit jako mantinel pro krycí zeminu. Povrch nakypřete a urovnejte. Poté pokryjeme namočenou krycí zeminou a ponecháme ještě 7 -10 dní při teplotě 25 °C. Povrch zaléváme, aby neosychal, ale voda neprotekla až do substrátu. Velkému odparu zamezíme tak, že do substrátu zapíchneme 4 - 6 špejlí a na ně položíme igelitový sáček (prostor však musí mírně větrat). Po prorostení podhoubí krycí zeminou přeneseme substrát do chladnější místnosti s teplotou 14 - 18 °C. Po několika dnech se objeví první malé houbičky. Vyrostlé žampiony sbíráme vykroucením i s nožičkou, popř. odstraníme zbytek nožiček. Po sběru následuje v 7 - 10 denních cyklech dalších 4 - 5 vln. Krycí zeminu udržujeme dostatečně vlhkou (především po sběru). Nesmí příliš oschnout a teplota substrátu nesmí překročit 30 °C. Do vyplozeného substrátu lze zasadit přímo rajčata, okurky či papriky nebo použít jako výborné hnojivo s neutrálním pH.

Každé baléní substrátu obsahuje podrobný návod včetně obrázků.

To jak houby porostou právě u Vás zjistíte jen tak, že to vyzkoušíte.

Na případné dotazy Vám rád odpovím.

Přejeme mnoho pěstítelských úspěchů Jiří a Monika Pasekovi Žampionárna Doly

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Druhá vlna úrody hlívy

A.Kučerová,29. 3. 2013 19:59

Dobrý den ,
právě jsem sklidila první vlnu hlívy a nevím , jak postupovat dál. Mám odnést "zahrádku"opět dotepla , nebo ponechat v chladnější místnosti ?
Děkuji za odpověď

Re: Druhá vlna úrody hlívy

Jiří Paseka - Žampionárna Doly,29. 3. 2013 20:32

Ponechejte zahrádku tam kde ji máte.

Hlíva

Ivo Hanečka,28. 3. 2013 21:10

Dobrý den,
chci se zeptat, kdy se objeví tzv. květák u otvorů, zatím to máme doma v obýváku při teplotě cca 22 stupňů - déle jak měsíc. A zatím se nic neděje.
Děkuji a přeji hodně úspěchů, moc mne Váš životopis zaujal. Ivo Hanečka

Re: Hlíva

Jiří Paseka - Žampionárna Doly,28. 3. 2013 22:00

Mimo teploty je nutná i dostatečná vlhkost, aby sláma v otvorech nezaschla, protože do ní pak nemůže prorůst podhoubí. Rosit přímo do otvorů nedoporučuji podhoubí se tak spláchne.
Pokud je podhoubí již vidět je třeba substrát přenést do chladnější (cca 15°C), vlhčí místnosti s dostatkem světla.
Těžko také posoudit v jakých podmínkách byla zahrádka před zakoupením.

Žampionová zahrádka.

Otoupal Ladislav,26. 1. 2013 22:57

Dobrý den.Chtěl bych si objednat 3ks žampionových zahrádek včetně dopravy.Jaká by byla cena do Třebíče.Děkuji.Přeji příjemný den.Otoupal.

Substrát

Jaroslav Procházka,19. 9. 2012 7:04

Můžete mi, prosím, sdělit složení substrátu?

jen jeden trs

Fífa,29. 4. 2012 20:56

Dobrý den,
koupili jsme hlívovou zahrádku, po několika dnech nám začaly růst "květáčky", ale pouze jeden z nich dosáhl jedlého finále. Další uschly a nic se neděje ... Co s tím? Děkuji. Fífa

hlíva ústřičná

Marie,9. 4. 2012 11:06

mám koupenou hlívu už asi 5 týdnů a stále se nic neděje. Za jak dlouho by se měly objevit zárodky?

Re: hlíva ústřičná

Milan,29. 4. 2012 19:36

My jsme meli hlivu asi mesic nez zacala plodit a dnes jsme sklidili prvni trs,ktery mel 800 gramu.Trpelivost,vyplati se to,prejeme hodne uspechu...

pestovani

ivetta mancova,26. 2. 2012 19:33

prave jsem st koupila hlivu i zampiony jsem moc zvedava jestli se zadari