Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pěstování žampionů a hlívy ústřičné

 

   Nejlepší způsob jak mít ve své kuchyni naprosto čerstvé žampiony a hlívu je vypěstovat si svoje vlastní a před vařením čerstvě sklidit.

 

  Pomoc je velmi snadná. V dnešní době jsou již na trhu substráty pro domácí pěstování - "Žampionová a Hlívová zahrádka", z kterých je možno vypěstovat si svoji vlastní úrodu.

 

Nejdříve se pojďte podívat k nám na pěstírnu v reportáži české televize - Toulavá kamera ochutnává Česko z 26.8.2011, o tom jak se houby pěstují.

 Zde se můžete ještě podívat na reportáž se mnou o pěstování žampionů a hlívy v pořadu Polopatě z 1.12.2013.

 

Vývoj plodnic na hlívové zahrádce.

 

cimg7607.jpg

 

   Pokud stále ještě váháte se zakoupením takové zahrádky a nejste si jisti zda by jste pěstování zvládly právě Vy, tak pro Vás budou jistě užitečné následující řádky.

 

 

  Zakoupené substráty jsou již naočkované podhoubím a obsahují vyvážené množství živin pro růst plodnic. Protože pěstování žampionů a hlívy se nepatrně liší, vysvětlíme si postup přípravy samostatně.

  Hlívovou zahrádku - ponechte v originálním obalu a umístěte do místnosti s teplotou 20 - 25 °C. Ve chvíli, kdy se v otvorech, které jsou prořezány na bocích kostky začnou objevovat shluky mycelií, přeneste kostku do místa s teplotou 15 - 18 °C. Po celou dobu růstu plodnic udržujeme vysokou vzdušnou vlhkost, rostoucí houby 2x - 3x denně mlžíme vodou (POZOR - nestříkat do otvorů) nebo překryjeme folií (jak jste mohli vidět v našem videu), aby se vytořilo příznivé mikroklima. Hlívu sklízíme těsně před tím než začne vypouštět výtrusy (bílý prášek). To poznáme tak, že střední kloboučky v trsu plodnic začnou narovnávat podvinuté okraje. V tuto chvíli vykroutíme celý trs. Plodnice rostou ve 3 - 4 vlnách. Substrát plodí do doby než se obsah výrazně zmenší. vyplozený substrát vysypeme na kompost a obal dáme k recyklaci.

  Žampionovou zahrádku - substrát (spodní část zahrádky) nařízneme nožem a ponecháme prorůst při teplotě cca 25 °C. Prorostlý substrát voní po houbách a je v něm viditelné bílošedé mycelium. Igelit na vrchní straně kostky ořízneme tak, aby po obvodu zůstal asi 3 cm široký (cca obvod sáčku s krycí zeminou), který bude použit jako mantinel pro krycí zeminu. Povrch nakypřete a urovnejte. Poté pokryjeme namočenou krycí zeminou a ponecháme ještě 7 -10 dní při teplotě 25 °C. Povrch zaléváme, aby neosychal, ale voda neprotekla až do substrátu. Velkému odparu zamezíme tak, že do substrátu zapíchneme 4 - 6 špejlí a na ně položíme igelitový sáček (prostor však musí mírně větrat). Po prorostení podhoubí krycí zeminou přeneseme substrát do chladnější místnosti s teplotou 14 - 18 °C. Po několika dnech se objeví první malé houbičky. Vyrostlé žampiony sbíráme vykroucením i s nožičkou, popř. odstraníme zbytek nožiček. Po sběru následuje v 7 - 10 denních cyklech dalších 4 - 5 vln. Krycí zeminu udržujeme dostatečně vlhkou (především po sběru). Nesmí příliš oschnout a teplota substrátu nesmí překročit 30 °C. Do vyplozeného substrátu lze zasadit přímo rajčata, okurky či papriky nebo použít jako výborné hnojivo s neutrálním pH.

Každé baléní substrátu obsahuje podrobný návod včetně obrázků.

To jak houby porostou právě u Vás zjistíte jen tak, že to vyzkoušíte.

Na případné dotazy Vám rád odpovím.

Přejeme mnoho pěstítelských úspěchů Jiří a Monika Pasekovi Žampionárna Doly

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

franta - informaceosadbezampionu ahlivi

dobrý vecer prosím o informaci jestli je možné ited si pořídit sadbu hlívi nebo žampionu .a kde ji sehnat dekuji předem

Miloš - Substrát atd

Dobrý den,chtěl bych si doma vypěstovat hlívu ústřičnou.
Mám doma 3 sklepy různých parametrů,půdu,polotmavou šopu atd.
Chtěl bych si vytvořit vlastní slámový substrát a sám si ho naočkovat sadbou a do každé místnosti umístit jeden pytel abych zjistil kde se hlívě bude dařit nejlépe.
Sehnal jsem si pěknou čistou pšeničnou slámu asi 40 kg,ale bohužel nemám možnost ohřát tak velké množsví vody potřebné pro její spaření, tak jsem zvolil jinou variantu přípravy substrátu, kterou jsem také vyhledal na internetu.Je to varianta kdy se sláma vloží do propustného pytle,pytel se dá do sudu a zalije se to celé vodou nespecifikované teploty a nechá se 14 ležet. Takto připravenou slámu pak naočkuju sadbou hlívy a vložím do igelitových pytlů atd..
1) Chtěl bych Vás poprosit o Váš názor na tenhle způsob přípravy substrátu, protože většinou se v návodech vyskytuje způsob spaření.
2) A zda-li je způsob "14 dní" možný, má se sláma v sudu zatížit či přikrýt víkem a nebo něco podobného ?
3) Dále bych Vás poprosil o doporučení e-obchodu s kvalitními sadbami.
Mnohokrát děkuji za odpověď.
hrac.ww@seznam.cz

vojtěch dostál - piliny

Dobrý den, slyšel jsem, že se pro pěstování těchto hub používají dubové piliny, je to pravda? My jich totiž vyprodukujeme velké množství a nevíme co s nimi. Rádi za odvoz přenecháme. 777673373

Jaromír Štich - žampiony

Dobrý den Asi v polovině ledna jsem si koupil žampionovou zahrádku, ale i když jsem se řídil návodem, micelium se neobjevilo a neproroslo tím ... tak jsem po třech týdnech přistoupil ke druhému kroku, odstranil jsem vrchní část, dal substrát, zalévám ... stále nic... Poradíte mi co s tím?? Držím to v teplotě 22 - 24 st. celsia.
Děkuji Za radu
Štich stich.jaromir@seznam.cz

Duchek,v-duchek@seznam.cz - Světlo

Dobrý den,splním podmínky tepla i vlhkosti,ale v místnosti je tma - mohu některé houby pěstovat,nebo musím přisvítit.
Děkuji Duchek

Jan Trčka - žampiony

Prosím, kde lze zakoupit substrát:

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: žampiony

V našem eshopu, viz. menu vlevo nahoře.

Marek - Žampiony a Hlíva - NEROSTOU!

Dobrý den,
Prosím o radu.
Jak mám v panelákovém bytě pěstovat Hlívu a žampiony, když pod 20°C teplotu nikde nedostanu?
Nyní je mám na tři dny na balkóně a stále nic. Sklidil jsem pouze jeden žampion a žádnou Hlívu.
Postupováno podle návodu.
Opravdu potřebuji Pomoc.
Ty houby potřebuji ze zdravotních důvodů.
Mám invalidní důchod 3. stupně a zdravá strava je jedna z mála věcí, které mi pomáhají.
Moc děkuji!
Bůh žehnej!
Marek

Miloslav - priprava sadby

kdaž je hnuj se sadrou a zraje na žampiony je nutne jej sešlapavat.tal.776414866

Miloslav - priprava hnoje

kdaž je hnuj se sadrou a zraje je nutne jej sešlapavat.Děkuji

Krůtová Zdeňka - Dotaz

Prodáváte hotový substrát na pěstování žampionů? Ráda bych to zkusila. E-mail: krutovazde@seznam.cz

Lucie - zampiony hnednou

Dobrý den,žampióny začínají vyrůstat,byly krásné bílé a teď mi začínají hnednout,nevíte co je špatně?Děkuji Lucie

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: zampiony hnednou

Dobrý den,
problém většinou bývá v nevhodné zálivce (rosení) přes houby. Zálivku doporučuji pouze na substrát bez hub. Při Potížích s vlhkostí doporučuji překryv dle návodu.
přeji krásný a úspěšný den - Jiří Paseka Žampionárna Doly.

Nedor - Žampion

Dobrý den
můžu žampionovou zahrádku, přesadit do větší plastové bedny, nenaruším tím nějak substrát, potom přikryji zeminou.
Děkuji

Maria Lasovska Praha - Pěstovani žampionu a hlivy ustřične

lASOVSKA PRAHA DOBRY DEN SEM RADA ŽE VAS TADY MAM ZAČALA SEM TAKE PĚSTVAT ŽAMPIONY A HLIVU USTŘIČNOU JENOM PRO SVOJI POTŘEBU SEM UPLNY ZAČATEČNIK TAK ŽE VAM DEKUJU ZA RADU Z VAŠEHO VIDEA.pŘEJU VAM VŠCHNO JENOM NEJLEPŠI PEVNE ZDRAVI HODNĚ ŠTESTI A USPĚCHU.

Liliana Zajíčková - Žampiony

Dobrý den, mám žampionovou zahrádku a teď začíná prorůstat substrát.. mám ho na suchém místě. Mám ho rosit nebo zalévat, aby než proroste nevysychal ? Co se stane, když bude "prorůstat" déle než má, nebo naopak ?

S přáním hezkého dne a bohaté úrody, Liliana.

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: Žampiony

Dobrý den,
k prorůstání substrátu postačí pouze pár řezů nožem do igelitu.
Po prorostení se vrchní strana substrátu ořízne dle návodu a pokryje řádně namočenou krycí zeminou, kterou je třeba udržovat neustále vlhkou. NESMÍ NIKDY VYSCHNOUT, protože pak se podhoubí oddělí a nemůže pak přijímat vodu pro růst plodnic tak důležitou. K zabezpečení vlhkosti využijte mini fóliovník dle obrázku na zadní straně sáčku s krycí zeminou.
S prodlužující se dobou klesá aktivita substrátu a tím také výnosnost.
Přeji bohatou úrodu.

Barbora Dvořáková - Žampiony

Dobrý den, přítel mi koupil žampionovou zahrádku a já teď nevím co s ní :\ bohužel bydlím v panelovém době, kde není chladno natož vlhko, tak nevím jestli vůbec můžu začít nebo darovat někomu jinému. Substrát již začal prorůstat. Vlhko bych mohla navodit rosením, ale těch 14°- 18°C těžko zvládnu. Myslíte, že mi porostou v cca 23°C ? předem moc děkuji za odpověď :)

Jiří Paseka Žampionárna Doly - Re: Žampiony

Dobrý den,
k vytvoření vlhkosti můžeme využít překryv folií jako je zobrazeno na zadní straně sáčku s krycí zeminou.
Teplotu 14 - 18°C můžete využít venkovní teplotu umístěním na stinné místo na balkonu. Při vyšší teplotě nad 20°C se nebudou tvořit plodnice.
Přeji bohatou úrodu.

Naděžda Vlasáková - Hlíva

Před dvěma lety jsem objevila toto pěstování hlívy a žampionů.Byla jsem nadšená a doporučoval jsem to svým známým.Letos jsem zase balíky s hlívou znovu obejevila a zakoupila hned dva. Také známou jsem navnadila. Byla jsem velmi zklamaná,protože z obou jsem vytěžila asi 60dkg. Také celé balíky zůstaly v původním rozsahu,proto se domnívám,že jste je nacpali slámou a dali velmi málo násady.Balíky se nezmenšily /už je to tři měsíce/.
Píši vám,že jsem moc a moc zklamaná.
Vlasáková Naděžda 

Kontakt

Jiří a Monika Pasekovi Žampionárna Doly

Doly (bývalý kravín)
538 54 Luže

469671233, 603961259

pasekovi@tiscali.cz


Přihlášení


Google analyticsMail list
Statistiky

Online: 17
Celkem: 972533
Měsíc: 4748
Den: 262