Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pěstování žampionů a hlívy ústřičné

 

   Nejlepší způsob jak mít ve své kuchyni naprosto čerstvé žampiony a hlívu je vypěstovat si svoje vlastní a před vařením čerstvě sklidit.

 

  Pomoc je velmi snadná. V dnešní době jsou již na trhu substráty pro domácí pěstování - "Žampionová a Hlívová zahrádka", z kterých je možno vypěstovat si svoji vlastní úrodu.

 

Nejdříve se pojďte podívat k nám na pěstírnu v reportáži české televize - Toulavá kamera ochutnává Česko z 26.8.2011, o tom jak se houby pěstují.

 Zde se můžete ještě podívat na reportáž se mnou o pěstování žampionů a hlívy v pořadu Polopatě z 1.12.2013.

 

Vývoj plodnic na hlívové zahrádce.

 

cimg7607.jpg

 

   Pokud stále ještě váháte se zakoupením takové zahrádky a nejste si jisti zda by jste pěstování zvládly právě Vy, tak pro Vás budou jistě užitečné následující řádky.

 

 

  Zakoupené substráty jsou již naočkované podhoubím a obsahují vyvážené množství živin pro růst plodnic. Protože pěstování žampionů a hlívy se nepatrně liší, vysvětlíme si postup přípravy samostatně.

  Hlívovou zahrádku - ponechte v originálním obalu a umístěte do místnosti s teplotou 20 - 25 °C. Ve chvíli, kdy se v otvorech, které jsou prořezány na bocích kostky začnou objevovat shluky mycelií, přeneste kostku do místa s teplotou 15 - 18 °C. Po celou dobu růstu plodnic udržujeme vysokou vzdušnou vlhkost, rostoucí houby 2x - 3x denně mlžíme vodou (POZOR - nestříkat do otvorů) nebo překryjeme folií (jak jste mohli vidět v našem videu), aby se vytořilo příznivé mikroklima. Hlívu sklízíme těsně před tím než začne vypouštět výtrusy (bílý prášek). To poznáme tak, že střední kloboučky v trsu plodnic začnou narovnávat podvinuté okraje. V tuto chvíli vykroutíme celý trs. Plodnice rostou ve 3 - 4 vlnách. Substrát plodí do doby než se obsah výrazně zmenší. vyplozený substrát vysypeme na kompost a obal dáme k recyklaci.

  Žampionovou zahrádku - substrát (spodní část zahrádky) nařízneme nožem a ponecháme prorůst při teplotě cca 25 °C. Prorostlý substrát voní po houbách a je v něm viditelné bílošedé mycelium. Igelit na vrchní straně kostky ořízneme tak, aby po obvodu zůstal asi 3 cm široký (cca obvod sáčku s krycí zeminou), který bude použit jako mantinel pro krycí zeminu. Povrch nakypřete a urovnejte. Poté pokryjeme namočenou krycí zeminou a ponecháme ještě 7 -10 dní při teplotě 25 °C. Povrch zaléváme, aby neosychal, ale voda neprotekla až do substrátu. Velkému odparu zamezíme tak, že do substrátu zapíchneme 4 - 6 špejlí a na ně položíme igelitový sáček (prostor však musí mírně větrat). Po prorostení podhoubí krycí zeminou přeneseme substrát do chladnější místnosti s teplotou 14 - 18 °C. Po několika dnech se objeví první malé houbičky. Vyrostlé žampiony sbíráme vykroucením i s nožičkou, popř. odstraníme zbytek nožiček. Po sběru následuje v 7 - 10 denních cyklech dalších 4 - 5 vln. Krycí zeminu udržujeme dostatečně vlhkou (především po sběru). Nesmí příliš oschnout a teplota substrátu nesmí překročit 30 °C. Do vyplozeného substrátu lze zasadit přímo rajčata, okurky či papriky nebo použít jako výborné hnojivo s neutrálním pH.

Každé baléní substrátu obsahuje podrobný návod včetně obrázků.

To jak houby porostou právě u Vás zjistíte jen tak, že to vyzkoušíte.

Na případné dotazy Vám rád odpovím.

Přejeme mnoho pěstítelských úspěchů Jiří a Monika Pasekovi Žampionárna Doly

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bělík - Žampiony

Zdravím, pro pěstování žampionů používáte vlastní substrát nebo si ho také kupujete? Začínám stejně jako před lety Vy, jenom prostory mám vlastní. Odbyt mám zajištěn....teď vlastně čekám na ...ať rostou....Bydlím u Prahy a určitě nejsem pro nikoho konkurence. Tak jestli odpovíte, budu moc rád a ať nám rostou nejen děti ale i houbičky...Bělík

Lada - zampiony

Dobry den ctela bych vas poprosit o vysvetleni kde jsem udelala chybu zampiony byly super zacaly rust ale po nejakem dnu nahle zacaly hnednout a i bohuzel ty male kulicky vypada to ze uz neporostou dekuji za vasi odpoved Lada

Lída - hlíva

Dobrý den ,koupila jsem si hlívu ,rozbalila jsem obal a roste pouze jeden trs ,jde hlívu zachránit pokud ji opět zabalím .Děkuji za radu

jan - Re: hlíva

počkejte ,hlíva začne prorůrastat i z jiných míst ,taky nám to začlo jedním a po týdnu šlo ze tří míst

Jiří Paseka - Žampionárna Doly - Re: hlíva

Hlíva nemusí nutně růst ze všech otvorů najednou. Rozdělávání obalu nebo vytváření většího množství působí ztráty vody.

Ondicova Simona - pěstovaní zampionu

Dobry den jen jsem se chtela zeptat,zda je mozno pestovat zampiony v uplne tme dekuji za odpoved

Jiří Paseka - Žampionárna Doly - Re: pěstovaní zampionu

Ano, žampiony je možné pěstovat v plné tmě, na rozdíl od dřevokazných hub, jakými je například hlíva

Petra V. - Dotaz

Dobrý den,
15.12 jsme donesli domů Hlívovou zahrádku, zatím se nic neděje, tepltota i vlhkost by měla být v pořádku...jak dlouho ta může trvat než se objeví první shluky mycelií?
Děkuji za info Petra

Jiří Paseka - Žampionárna Doly - Re: Dotaz

Dobrý den,
obvykle to za optimálních podmínek bývá 3 - 4 týdny.
Všeobecně doporučuji kupovat zahrádky tam, kde tomu trochu rozumí, jsou Vám schopni poradit a také tam, kde je o zahrádky do Vašeho nákupu dobře postaráno a také zde neleží příliš dlouho, protože časem ztrácí aktivitu a nedosáhnete takového výnosu a návratnosti Vaší investice.
Přeji mnoho úspěchů při pěstování.

eliska.machejova@seznam.cz - Re: Re: Dotaz

Dobrý den, dnes jsme zakoupili žampionovou zahrádku. Nemáme žádné zkušenosti. Má se neprorostlý substrát ponechat v tom igelitu bez částečného rozříznutí do doby až proroste? Děkuji za odpověď. Machejová

jan - Re: Re: Re: Dotaz

pečlivě pročtěte návod který je přiložen a zde je také popsáno jak postupovat

Rqadek - Re: Dotaz

Vydrž Petrolejko!

Pavla - žampiˇon

Ráda bych se zeptala proč mi hnědnou a následně uhniou žampiˇony dík za odpověď

Petr - Čerstvý pařez

Dobrý den, právě jsem na zahradě pokácel višeň a tak mě napadlo, zkusit do pařezu naočkovat hlívu. Můžete mi prosím říct, zda je na to vhodná doba a jestli je višeň vhodné dřevo. Pokud ano, jaký očkovací materiál by na to byl nejvhodnější. Předem děkuji za odpověď.

Jiří Paseka - Žampionárna Doly - Re: Čerstvý pařez

Dobrý den,
nejvhodnějším obdobím na naočkování je konec dubna a začátek května.
K naočkování se používá zrnitá sadba, kterou naleznete v naší nabídce.
Kolíčkovou příliš nedoporučuji, protože na sáčku nepoznáte v jakých podmínkách byla skladována a zda je podhoubí ještě vůbec živé.

Lída - Hlíva usychá

dobrý den , koupila jsem asi před měsícem hlívovou zahrádku, měla při koupi již povyrostlou hlívu, ta krásně vyrostla , ale další se objevila až před týdnem , začala růst, ale po 4 dnech jako by usychala, 2x denně ji rosím ale nepomáhá, poraďte prosím co s ní. Děkuji

Iveta Lukáčová - žampiony nerostou

Dobrý den,koupila jsem si žampionovou zahrádku a měla jsem dvě vlny hu, dohromady asi dvě kila....víc ani ťuk.....
Koupila jsem si druhou a ta nejde vůbec a přitom má úplně ty samé podmínky jako ta první.....mycelium je prorostlé, ale houby ne a ne vyrůst.....ted jsem ve fázi, kdy nemám zalévat a čekat, ale už čekám 14 dní a nic....mám zase začít rosit? zalévat? nebo nechat vysychat?

Jiří Paseka - Žampionárna Doly - Re: žampiony nerostou

Nevím kde jste zahrádky koupila, ale mohli být už trochu starší a časem ztrácí na aktivitě.
Rašelina by neměla v žádném případě vyschnou. Oddělilo by se od ní podhoubí a nebylo by již schopné zní čerpat vodu.
Na to, aby se začali tvořit plodnice je třeba ochladit substrát na 15 - 18°C.
Jinak 2 kila není zase až tak špatný výnos.
Více z popisu těžko posoudit.

Iveta Lukáčová - Re: Re: žampiony nerostou

Dobrý den, děkuji za odpověď. Zahrádky jsem koupila v jednom krámě, jen s týdením odstupem. Ano dvě kila jsou krásná, měla jsem z toho obrovskou radost. Takže zkusím rosit a rosit, možná to bude i tím, že v paneláku těžko ochladím substrát a ted už se i oteplilo....
Tak budu jen doufat, mrzí mě to, protože ten první výnos byl pěkný....

Soňa - Hlíva

Dobrý den, Jiří a Moniko Pasekovi.
Zkusmo jsem si zakoupila vaši hlívovou zahrádku a jsem nadšená. Po necelých 4 týdnech jsem sklidila na poprvé přes 1kg hlívy. Hned půjdu přikoupit další balík. Ted mě láká zkusit hlívu nasušit. Ráda bych zkusila i žampiony.
Máme ideální podmínky ve sklepě na pěstován. Ještě jednou díky za tyto zázraky.
Hezký den. 

Kontakt

Jiří a Monika Pasekovi Žampionárna Doly

Doly (bývalý kravín)
538 54 Luže

469671233, 603961259

pasekovi@tiscali.czGoogle analytics

Statistiky

Online: 2
Celkem: 936063
Měsíc: 5217
Den: 147