Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hlíva ústřičná - zdraví prospěšné účinky

 Podívejte se co říká Ing. Jiří Baier o léčivých účincích hlívy ústřičné v pořadu české televize Přidej se - Houby.

  Hlíva ústřičná nejen, že výborně chutná, ale má i mnoho léčivých účinků. Kromě stimulace imunitního systému působí na metabolismus tuku, snižuje cholesterol a díky vysokému obsah D - glukanu je elixírem věčného mládí.

  Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) je jedlá houba s hladkým kloboukem šedé, šedofialové nebo šedohnědé barvy s bělavými, příčně pospojovanými lupeny. Roste v trsech na dřevě a pařezech listnatých stromů od října do prosince nebo se pěstuje uměle na slámě, kukuřičných vřetenech či dřevech. Je rozšířena v mírném klimatickém pásmu.

  Sušina hlívy obsahuje 50% uhlovodanů, 25% bílkovin, 6-10% minerálních látek , 1-2% tuku, dále vitamin C, B, riboflavin, thiamin, niacin, kyselinu folovou. Pravidelná konzumace přispívá ke snížení vysoké hladiny cholesterolu, posiluje žíly, je vhodná při strnulosti končetin a šlach. Ruští vědci izolovali z hlívy ústřičné antibiotikum Pleurotin.

  Hlíva obsahuje velké množství imunostimulačně a radioprotektivně působících polysacharidů, hlavně pak beta 3-D glukan. Glukany zvyšují odolnost organismu, posilují imunitní systém a zachycují volné radikály. Nezanedbatelný je i obsah houbové vlákniny, která pomáhá odstraňovat z těla mnohé jedovaté látky. Vědecké výzkumy potvrzují příznivé účinky glukanu při nemocích působících na funkci jater, při některých chřipkových virózách, při malárii a v jiných případech.

  Hlíva ústřičná se po staletí používá v tradiční čínské a japonské medicíně k přípravě léčivých tinktur, mastí a suchých přípravků. Působí proti zánětlivým onemocněním, zvyšuje odolnost proti virům a bakteriím, působí příznivě při léčbě hemeroidů, křečových žil, bércových vředů, popálenin, ekzémů, je prevencí proti rakovinným onemocněním, ateroskleróze a srdečním onemocněním. Preventivně také působí proti účinkům radioaktivního a UV záření.

  Pokud chceme hlívu použít v léčebné terapii, užívají se sušené plodnice v prášku. Ten přidáváme do čajů, polévek a dalších pokrmů. Z čerstvých hub se musí brát desetinásobné množství tj. 30 - 90 gramů. V kuchyni připravujeme čerstvou hlívu tak jako jiné houbové pokrmy- je chutná v omáčkách, polévkách, pod maso, na zapékání, s vejcem, do karbanátků a podobně. Podle znalců je hlíva ústřičná výborným elixírem, a to v jakékoliv formě, ať už je sušená, sterilovaná nebo čerstvá.

 Nyní můžete psát a dikutovat s ostatními na téma léčivé houby zde.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dostal jsem tobolky hlívy k vánocům

MUDr. Jiří Charvát, CSc.,16. 1. 2017 8:50

a od té doby je pravidelně jím. Nepozoruji vůbec nic. Možná jako chutná potravina není špatná. Pokud vím, tak žádná kompletní farmakologická studie neprokázala jakýkoliv účinek stejně jako celá tzv. "tradiční čínská medicína".

Re: Dostal jsem tobolky hlívy k vánocům

Pavel,16. 1. 2017 9:36

Proto se také neprodává jako lék, ale pouze jako "doplněk stravy".

Re: Dostal jsem tobolky hlívy k vánocům

Jiří Paseka Žampionárna Doly,16. 1. 2017 18:25

Od vánoc uplynuly pouze 3 týdny, tak nevím jaké zázraky by jste čekal. Hlíva působí trochu jiným způsobem než chemické léky, svými vedlejšími natropí mnohdy více škody než užitku a jde většinou pouze o byznys zdravotnictví a farmaceutického průmyslu. Převážná část chemických léků ani neléčí, ale pouze potlačuje symptomy nemocí.
Hlíva se snaží odstranit příčinu nemoci(í), které vznikají i několik let před tím, než se projeví navenek a to přeci jen nějakou dobu trvá a nemusí být proto patrná v tak krátké době.
Doporučená denní dávka hlívového prášku je 4 - 10 g a toto množství se vejde do 12 - 30 kapslí, které ale rozhodně nikdo denně nesní a jsou určeny spíše pro prevenci a podpůrnou léčbu jako doplněk stravy.
Studií o léčivých účincích hub je celá řada, ale především praxe dokazují co dokáží.
Některé hlívové kapsle prodávané v lékárnách nebo na internetu, nabízející největší účinnost obsahují pouze zanedbatelné množství hlívového prášku, ale zato jsou nabušeny spoustou přídatných látek, které mohou spíše uškodit.
Slyšel i o mnoha lidech (kteří na to bohužel měli), odcestovali na východ, aby se tam pomocí čínské medicíny úspěšně vyléčili z nemocí u kterých to zdejší lékaři již vzdali. Mimochodem čínská medicína se již využívá i v Hradecké FN.

hlíva

Zuzanička,27. 11. 2016 16:02

Normálně, můj taťka pěstuje hlívu ve sklepě a máme jí strašně moc moc moc !! :O :D Mňam:33

Surova ?

Viliam,23. 10. 2016 19:26

Zdravim, trosku sialena otazka, je mozne hlivu zjest priamo v lese ako jablko ? Dik za odpoved

Re: Surova ?

Jiří Paseka Žampionárna Doly,9. 11. 2016 19:57

Ano, hlívu je možné jíst za syrova. Nejsem si však jistý zda zrovna tu přímo z lesa.

Hlíva

Petra,4. 10. 2016 12:51

Hlíva ústřičná je opravdu zázrak přírody. Já beru Imunit Hlívu ústřičnou, kde se nachází nejvyšší dávka Hlívy na trhu. Beru hlavně jako prevenci v podzimním období, nebývám vůbec nemocná a cítím se skvěle. :-)

Re: Hlíva

Jiří Paseka Žampionárna Doly,10. 10. 2016 20:23

Hlíva ústřičná (ale i jiné druhy hub) jsou opravdu zázrakem. K Vámi užívanému přípravku bych měl ale jisté výhrady.
Tobolky při tomto složení (Jemně pomletá sušená tkáň hlívy ústřičné; sladidlo: dextróza; modifikované škroby a zahušťovadla: mikrokrystalická celulóza; lubrikant: stearan hořečnatý; selen (seleničitan sodný); želatina (tobolka)) obsahují spoustu zbytečných a nezdravých chemikálií a hlívového tam tudíž bude jen velmi malé množství za 3,7 Kč/1 tobolka
Tobolky od terezie obsahují čistého hl. prášku cca 250 mg/1tobolka. Zde to bude mnohem méně.
Ty naše tobolky obsahují cca 330 mg/1tobolka bez jakýchkoliv příměsí pouze za 3 Kč/1tobolka.
Ještě asi 3x levněji Vás vyjde od nás samotná hlíva v prášku, kterou je možné přidávat přímo do jídla. Někomu (převážně dětem) dělá potíž spolknou celou tobolku.
Nebo ji tak v jídle propašovat lidem, kteří houby neradi.
Přeji všem hodně zdraví a pohody.

Užívání

Petra ,4. 10. 2016 13:19

Zdravím, jak se hlíva ustricna- prášek má užívat? Před jídlem, po jídle, nebo je to jedno? Se čtyřletým synem jsme začali hlivu od vás užívat, já trpím na časté virozy a syna trápí ekzém, tak snad nám pomůže

Re: Užívání

Jiří Paseka Žampionárna Doly,10. 10. 2016 19:26

Hlívový prášek je možné užívat před i po nebo přidat do jídla, ale tak, aby neprocházela tepelnou úpravou (na talíř). Můžou jej užívat děti již od jednoho roku.
Pokud by hlíva neměla na ekzém dostatečné účinky doporučil bych spíše žampionový, ten je na alergie, ekzémy a astma mnohem lepší.
Přeji hodně zdraví a spokojenosti.

BRADAVICE

Monika,11. 7. 2015 2:37

Dobrý den,chci moc poprosit má 9 dcera má bradavice pomuže jí samotný hlívový prášek ? děkuji Moc Monika

Re: BRADAVICE

Jiří Paseka Žampionárna Doly,15. 7. 2015 21:39

Dobrý den,
ano může pomoci, ale působí pouze na bradavice virového původu. Za zkoušku určitě stojí.

Re: Re: BRADAVICE

Hlavatý,29. 8. 2016 12:08

Dobrý den, jakou formou na bradavice použít?
Děkuji Hlavatý.

Re: Re: Re: BRADAVICE

Jiří Paseka Žampionárna Doly,7. 9. 2016 18:09

Dobrý den,
nejlépe pravidelně každý den čajovou lžičku sušené hlívy rozemleté na prášek, po dobu minimálně 3 - 4 týdny než se dostaví první účinky.
Přeji všem hodně zdraví.

Traveni

Lada Paterova,20. 6. 2016 16:42

Dobry den, prosim vas je hliva ustricna vhodna pri drazdivem tracniku? Nemuze mi zpusobit prujem. Moc dekuji za odpoved. Paterova

Re: Traveni

Jiří Paseka Žampionárna Doly,20. 6. 2016 18:28

Dobrý den,
hlíva může způsobit průjem jako detoxikační účinek při zanešeném trávícím traktu toxickými látkami. Doporučuji začít s hlívou pozvolna menším množstvím, aby nebyly následky tak veliké.
Pozor také na nákup čerstvé hlívy do igelitových sáčků, tak Vám může způsobit mnohem větší obtíže.
Přeji mnoho zdraví.

Molusky

Ryšánková,13. 9. 2015 21:02

Dobry den.
Chci se zepat, jestli hliva ustricna pomaha na molusky??
Dekuji za odpoved a prejipeky den. Rysankova

Re: Molusky

Jiří Paseka Žampionárna Doly,13. 9. 2015 22:14

Dobrý den,
Molusky jsou infekční svědivé pupínky virového původu.
Konkrétní zkušenosti s tímto onemocněním zatím nemám, ale za zkoušku by to určitě stálo.
Hlíva působí na bradavice virového původu a posiluje imunitu, což by mělo mít pozitivní vliv na průběh celé nemoci.
Pokud něco v tomto směru vyzkoušíte napište níže svoji zkušenost.
Přeji krásný a úspěšný den.

Re: Molusky

Králová, Praha,13. 10. 2015 22:10

Mé dceři před léty hlíva ústřičná na molusky velice pomohla, bohužel na kožním oddělení jí je odstraňovali seškrábnutím, ale tímto se ještě více rozšiřovaly po celém těle. Jakmile začala s užíváním hlívy ústřičné v tobolkách do tří dnů měla kůži suchou a za tři neděle po moluskách ani památky. Od té doby klid. Doporučuji.

Re: Re: Molusky

dagmar,27. 1. 2016 14:31

Dobry den muzi jse zeptat moje dcera jse leci na hematologiji ma ubytek veliky cervene krvinky myslite ze by ji ve formne tabletek hlivi ustricny pomohlo dekuji