Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hlíva ústřičná - zdraví prospěšné účinky

 Podívejte se co říká Ing. Jiří Baier o léčivých účincích hlívy ústřičné v pořadu české televize Přidej se - Houby.

  Hlíva ústřičná nejen, že výborně chutná, ale má i mnoho léčivých účinků. Kromě stimulace imunitního systému působí na metabolismus tuku, snižuje cholesterol a díky vysokému obsah D - glukanu je elixírem věčného mládí.

  Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) je jedlá houba s hladkým kloboukem šedé, šedofialové nebo šedohnědé barvy s bělavými, příčně pospojovanými lupeny. Roste v trsech na dřevě a pařezech listnatých stromů od října do prosince nebo se pěstuje uměle na slámě, kukuřičných vřetenech či dřevech. Je rozšířena v mírném klimatickém pásmu.

  Sušina hlívy obsahuje 50% uhlovodanů, 25% bílkovin, 6-10% minerálních látek , 1-2% tuku, dále vitamin C, B, riboflavin, thiamin, niacin, kyselinu folovou. Pravidelná konzumace přispívá ke snížení vysoké hladiny cholesterolu, posiluje žíly, je vhodná při strnulosti končetin a šlach. Ruští vědci izolovali z hlívy ústřičné antibiotikum Pleurotin.

  Hlíva obsahuje velké množství imunostimulačně a radioprotektivně působících polysacharidů, hlavně pak beta 3-D glukan. Glukany zvyšují odolnost organismu, posilují imunitní systém a zachycují volné radikály. Nezanedbatelný je i obsah houbové vlákniny, která pomáhá odstraňovat z těla mnohé jedovaté látky. Vědecké výzkumy potvrzují příznivé účinky glukanu při nemocích působících na funkci jater, při některých chřipkových virózách, při malárii a v jiných případech.

  Hlíva ústřičná se po staletí používá v tradiční čínské a japonské medicíně k přípravě léčivých tinktur, mastí a suchých přípravků. Působí proti zánětlivým onemocněním, zvyšuje odolnost proti virům a bakteriím, působí příznivě při léčbě hemeroidů, křečových žil, bércových vředů, popálenin, ekzémů, je prevencí proti rakovinným onemocněním, ateroskleróze a srdečním onemocněním. Preventivně také působí proti účinkům radioaktivního a UV záření.

  Pokud chceme hlívu použít v léčebné terapii, užívají se sušené plodnice v prášku. Ten přidáváme do čajů, polévek a dalších pokrmů. Z čerstvých hub se musí brát desetinásobné množství tj. 30 - 90 gramů. V kuchyni připravujeme čerstvou hlívu tak jako jiné houbové pokrmy- je chutná v omáčkách, polévkách, pod maso, na zapékání, s vejcem, do karbanátků a podobně. Podle znalců je hlíva ústřičná výborným elixírem, a to v jakékoliv formě, ať už je sušená, sterilovaná nebo čerstvá.

 Nyní můžete psát a dikutovat s ostatními na téma léčivé houby zde.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Molusky

Jiří Paseka Žampionárna Doly,25. 2. 2016 19:28

Nejsem lékař a nemohu takovýto konkrétní případ posoudit. Většinou pomůže alespoň pomůže vyladit vnitřní pochody v těle a usnadnit průběh léčby. Doporučuji poradit se s ošetřujícím lékařem.

Hlíva ústřičná

Irena,13. 1. 2016 11:25

Dobry den.Pomáhá hlíva při cukrovce typu II.děkuji.

HLIVA USTRICNA

hana ,6. 12. 2015 22:01

DOBRY DEN MUZETE ME RICT JAK SE HLIVA USTRICNA JMENUJE ANGLICKY NEMUZU TO NAJIT DIK

Re: HLIVA USTRICNA

Jiří Paseka Žampionárna Doly,6. 12. 2015 22:40

Dle překladače je to Oyster mushroom.

Trvanlivost

Kamila,22. 7. 2015 6:41

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je třeba hlívu ihned po tepelné úpravě spotřebovat nebo ji lze používat třeba i několik dní.
Děkuji moc, Kamila

Dotaz

Alena H,20. 6. 2015 15:35

Je Hlíva vhodná pro dvouleté dítě?

Houby

Jarmila Gunther,20. 3. 2015 20:36

Velice mne zaujala Hlívá ústřičná již před časem , po sléze se objevila u mne na stromě, a jelikož bylo mnoho už dokázáno o léčivosti této houby, rozhodla jsem se jí vyzkoušet, tak mi držte palce. Ráda bych , jelikož jsem kadeřnice, posilnila imunitu , jelikož vyrozi atd mě provází celí život.

Houby

Jarmila Gunther,20. 3. 2015 20:25

Velice mne zaujala Hlívá ústřičná již před časem , po sléze se objevila u mne na stromě, a jelikož bylo mnoho už dokázáno o léčivosti této houby, rozhodla jsem se jí vyzkoušet, tak mi držte palce. Ráda bych , jelikož jsem kadeřnice, posilnila imunitu , jelikož vyrozi atd mě provází celí život.

Hlíva ústřičná

Terula,16. 1. 2015 10:06

Je léčivá, já si ji taky kupuju, dělám z ní guláš, ten je vynikající nebo rizoto, hlívu mám ráda, oblíbila jsem si ji a když jsem zjistila, že je dobrá na imunitu tak se snažím ji zařazovat do jídelníčku, kupuju si ji i ve formě tabletek - hlíva ústřičná 800mg.

Re: Hlíva ústřičná

Jiří Paseka Žampionárna Doly,16. 1. 2015 21:30

Dobrý den,
jako doplněk stravy bych spíše doporučoval samotný hlívový prášek. Tablety mohou obsahovat mnoho látek s vedlejšími účinky a jsou velice předražené. U prášku můžete docílit více účinků za stejně nebo méně peněz.

Léčivé účinky hlívy ústřičné

MILAN,23. 2. 2012 13:10

Dobry den. Chcem sa spytat aky negaivny ucinok na ludsky organizmus ma antibioticky ucinok v niektorych prirodnych doplnkoch z hlivy ustricovej. Dakujem

Re: Léčivé účinky hlívy ústřičné

Jiří Paseka Žampionárna Doly,23. 2. 2012 17:32

Dobrý den,
jedná se především o antibiotikum přírodní, v malém množství a vůči lidskému organismu proto mnohem šetrnější, než syneticky vyráběné léky.
Antibiotikum má spíše doplňující učinky k velkému množství zdraví prospěšných látek, které hlíva obsahuje.